DünyaEkonomiKıbrısManşetSağlıkToplumTürkiye

Dünya genelinde koronavirüs tespit edilen kişi sayısı 43 milyon 580 bini aştı

Dünya genelinde yeni tip koronavirüs vaka sayısı 43 milyon 580 bine, virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 1 milyon 162 bine ulaştı, iyileşenlerin sayısı 32 milyon 49 bini geçti


Koronavirüs vaka sayısı ABD’de 8 milyon 906 bine, Hindistan’da 7 milyon 944 bine, Brezilya’da 5 milyon 395 bine ve Rusya’da 1 milyon 531 bine ulaştı.

Fransa’da günlük en yüksek vaka sayısının dün 52 bin 10 ile görülmesi üzerine, Bilim Kurulu Başkanı Jean-François Delfraissy, Fransa’nın günlük 100 bin vakanın eşiğinde olduğunu söyledi.

Belçika’da son dönemde günlük ortalama vaka sayısı 12 bin 500’e yaklaşınca yetkililer, bu gidişatla iki hafta içinde hastanelerde yoğun bakım kapasitesinin dolacağı uyarısında bulundu.

Rus Parlamentosu’nun alt kanadı Duma’nın Başkanı Vyaçeslav Volodin, milletvekillerinden 91’inin Kovid-19’a yakalandığını, bunlardan 39’unun tedavi gördüğünü, birinin de virüs nedeniyle hayatını kaybettiğini bildirdi.

İngiliz-İsveç ilaç şirketi AstraZeneca’nın Oxford Üniversitesi ile ortaklaşa geliştirdiği aşı adayının, virüse karşı en savunmasız grup olarak görülen yaşlılarda bağışıklık geliştirebileceğini ortaya koydu.

İtalya Birinci Futbol Ligi (Serie A) takımlarından Milan’da 2’si futbolcu, 3’ü de teknik heyet üyesi olmak üzere 5 kişinin Covid-19 testlerinin pozitif çıktığı açıklandı.

Avusturya’nın başkenti Viyana’da düzenlenen gösteride Koronavirüs önlemlerini protesto eden göstericiler, tepki amacıyla maskelerini yaktı.

MALEZYA’DA KISMİ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI 2 HAFTA DAHA UZATILDI

Avustralya’da, salgının merkezi haline gelen Victoria eyaletinde haziran başından bu yana ilk kez vaka görülmedi.

Sri Lanka’da parlamento tesislerinde görevli bir poliste Koronavirüs tespit edilmesi üzerine parlamento kapatıldı.

Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ne bağlı Kaşgar kentinde 4,7 milyon kişiye Koronavirüs testi yapılmaya başlandığı bildirildi.

Hırvatistan’da günlük vaka sayılarının geçen hafta ilk kez 2 binin üzerine çıkması üzerine hükümetin aldığı kararla bugünden itibaren ek tedbirler uygulanmaya başladı. Bu kapsamda, açık alanlarda 1,5 metre, kapalı alanlarda ise 2 metre sosyal mesafe zorunluluğu getirilirken, toplanmalar da 50 kişiyle sınırlandırıldı.

Daha önce “salgın durumu” ilan edilen Slovenya’da da son haftalarda vakaların hızla artması üzerine yarından yeni tedbirlerin uygulanacağı duyuruldu. Bu kapsamda, insanların ikamet ettikleri belediye sınırları dışına seyahat etmeleri yasaklandı.

Bosna Hersek’te ise Sırp Cumhuriyeti (RS) entitesinde artan vakalar nedeniyle okullarda eğitime 1 hafta ara verildi, uzaktan eğitime geçildi.

Malezya Savunma Bakanlığı, başkent Kuala Lumpur, idari başkent Putrajaya ile Selangor ve Sabah eyaletlerinde 12 Ekim’den bu yana uygulanan kısmi sokağa çıkma yasağının yarından itibaren 2 hafta daha uzatıldığını açıkladı.

Ürdün’de, son 24 saatte 45 can kaybıyla günlük en yüksek ölü sayısı kaydedildi.

Kazakistan Kurumlararası Komisyon okulların örgün eğitim sistemine geçmesi ve camilerde namazların cemaat halinde kılınmasına ilişkin kararlar aldı.

KIBRIS’TA SON DURUM: TOPLAM VAKA SAYISI 5 BİNİ AŞTI

Kıbrıs genelinde toplam 5 bin 354 Koronavirüs vakası tespit edildi.

Güney Kıbrıs’ta tespit edilen 3636 Koronavirüs vakası bulunurken, Koronavirüs nedeniyle 30 kişi hayatını kaybetti…

KKTC’de toplam vaka sayısı 910’a ulaşırken ölüm sayısı ise 5…
Diğer Haberler

Başa dön tuşu